Mountainboarding
Snowboarding
  Akcie  |  Mountainboard  |  Snowboard  |  Organizácia  |  Galéria  |  Linky  |  Kontakt
DIRT.sk Mountainboarding = All terrain boarding
Mountainboarding sa vyvinul ako letná alternatíva snowboardingu, keď sa fanúšikovia snehu snažili nájsť niečo, čo ich aj v lete udrží vo forme. Jazdí sa na doske, ktorá pripomína buď snowboard s kolieskami, alebo terénnu verziu skateboardu. Princíp jazdy je rovnaký, ako na skejte - človek váhou nakláňa dosku, na ktorej stojí, čo následne sposobuje natáčanie prednej a zadnej nápravz. Je to šport v rizikový, preto je celkom žiadúce už od začiatkov používať čím viac chráničov.

Jazdiť sa dá v podstate kdekoľvek - po lese, lúke alebo na asfalte. Ak nieje po ruke kopec, ale iba lúka, dá sa na tahanie využiť kite.



Pre tych, ktori by si radi mountainboard vyskusali je tu par odporucani.

1. Este predtym ako sa na dosku postavis, zadovaz si chranice, minimalne rukavice (najlepsie kozene - robotnicke), netreba mat hned odrane dlane. Samozrejme odporuca sa aspon sada chranicov na kolena, lakte a zapastie, skuseni borci, ktori si uz vela dovoluju (rychlost+skoky) maju helmu, chranic celej vrchnej polovice tela (zapastia, lakte, ramena, hrudnik, CHRBTICA), pripadne aj stehien a kostrce.

2. Na dosku sa postavis ako na snoubord – ktorou nohou kopes, ta ide dozadu. Vybrany svah by mal byt dostatocne siroky, bez velkych nerovnosti a mierneho sklonu, okolo 15stupnov (najlepsie lahka=modra trasa nejakeho lyziarskeho strediska), ked je zasa moc plochy, tak sa nerozbehnes a nic sa nenaucis, bez padov to proste nejde ;-) Pocas jazdy si v jemnom podrepe v kolenach, mas mierne rozpazene ruky – pomahaju udrziavat rovnovahu. Pri prvych pohyboch neodporucame kolmy zjazd svahom, ale traverzovanie a pokusy o zatacanie. Zataca sa prenesenim vahy bud na spicky alebo na paty, podla pozadovaneho smeru. Po zvladnuti prvych zakrut treba zist presne ako v zime oblucikmi cely svah a potom pridavat na rychlosti. Samozrejme je dobre vediet brzdit – jedinec musi v rychlosti ist do podrepu, smyknut dosku (jej zadnu cast) o 90 stupnov dopredu kolmo na smer jazdy, pricom sa navazi dozadu a zadnou rukou pre lepsiu stabilitu uchopi prednu hranu dosky medzi viazaniami. Ak sa nenavazi dostatocne, tak hodi tigra zubami do travy cez dosku, ak naopak moc, tak oskre prdel. Dodatocne sa brzdenie da vychytat switchom – pri brzdeni nezabrzdis uplne, ale dotocis dosku o 180 a pokracujes dalej v jazde, samozrejme nemus ti byt iba switch, dovolene je aj pribrzdenie a pokracovanie tou stranou ako pred brzdenim :-).

Este par bonusov na zaver
1.Rychlost jazdy sa da regulovat aj hustenim kolies – cim mas kolieska viac nafukane, tym ides rychlejsie a naopak.
2.Neoporuca sa brzdit na asfalte/betone – tiger v smere jazdy je 101%, vozofka nepusti!
3.Sport je sice krasny,ale zaroven aj nebezpecny, preto mozete kludne poziadat o odbornu pomoc - kvalifikovanych a skusenych poloprofesionalov ste nasli presne na tejto stranke ;-)

Co sa tyka sutazi, tak sa zvykne pretekat v nasledovnych disciplinach:
1. boardercross – 2-4 sutaziaci idu sucasne na trati s klopenymi zakrutami a vlnami aspon 2 kola, celkovo lepsi postupuju dalej
2. bigair – jednotlivci skaci, hodnoti sa obtiaznost predvedenych trikov
3. slalom – viaceri borci idu klasicky po svahu medzi brankami, zvycajne 2 kola, prvy abo prvy dvaja postupuju, podla poctu

Vo svete sa vdaka pricinlivym ludom vyvinuli rozne kombinace sportov – mountainboard sa napriklad podarilo sklbit s windsurfom, resp. s jeho plachou cim vznikol rollsurfing. Tesi sa oblube najma v primorskych krajinach, kde niesu kopce, zato vsak rovne plaze a dobry vetrik - Holandsko, Belgicko. V tychto lokalitach sa prevadzkuje aj kiteboarding - clovek na doske s nalezitym vybavenim vyuziva moznosti vlecneho padaku (kite).

Miesta, kde sa da zajazdit (v pripade potreby aj zohnat vybavu)
Bratislava (SK)
Kalnica (SK)
Havlickov Brod (CZ)
Powerkiting